Založenie akvária jednoduchý postup 10 krokov
Ešte pred tým ako začnete: Myslite nato, že založenie akvária potrebuje v zábehovej fáze kľud. Miniatúrny ekosystém akvária získava svoju funkcia schopnosť vďaka vzájomnej súhre všetkých baktérií, živočíchov a rastlín. Rozvinie sa behom niekoľko prvých týždňov po založení. Založenie akvária by sa Vám malo podariť na prvý pokus, aby ste neskôr do akvária museli zasahovať už len drobnými úpravami. Každý zásah pôsobí na rovnováhu celého systému rušivo. Pred založením akvária si rozmyslite, ako chcete rozmiestniť jednotlivé prvky.
TIP: Urobte si náčrt do ktorého v merítku zakreslíte všetky pripravené kamene, korene, ďalšie dekorácie a rastliny. Vhodným rozmiestnením dekorácií tak môžete vopred naplánovať hranice budúcich teritórií napríklad pre cichlidy.

Založenie akvária v 10 krokoch :
Krok 1: Ak ste sa rozhodli použiť vnútorné pozadie, odrežte ho pílkou na drevo. Upevnite ho v akváriu a prilepte bez medzier akvaríjnym silikónom na báze kyseliny octovej (nepoužívajte sanitárny silikón a riaďte sa návodom na použitie). Po prilepení bezpodmienečne rešpektujte dobu ktorú silikón potrebuje na vytvrdnutie. Potom opláchnite silikónové spoje vodou, ktorú z nádrže nakoniec vylejete.
Krok 2: Teraz vložte do nádrže vždy podľa príslušného návodu k použitiu technické prístroje (filter, výhrevné teleso, hnojenie CO2, teplomer, prípadne oxidátor). Dbajte na to, aby teplomer nebol umiestnený v blízkosti výhrevného telesa. Vtok a výtok externého filtra by mal biť čo najďalej od seba, aby voda prúdila celým objemom akvária.
Krok 3: Ďalším krokom je vloženie a prípadne prilepenie kamenných (stavieb), keď sú väčšie podložte ich tenkou polystyrénovou doštičkou. Kamene je treba vrstviť na seba stabilne a zaistiť ich, aby nemohli spadnúť na dno nádrže. Ak je to nutné, zafixujte ich silikónom alebo akvárijnou maltou, nechajte spoje zatvrdnúť a až tak pokračujte v ďalšom zariaďovaní akvária. Prebytočný polystyrén odstránite jednoducho tak, že ho odlomíte.
Krok 4: Nasleduje vloženie hnojiva (podľa potreby) a substrátu dna potrebnej veľkosti.
Krok 5: Podľa potreby dobre odmočené korene vložíme na vybrané miesta v nádrži a mierne ich vtlačíme do substrátu. Tie korene ktoré by ešte mohli plávať, zaťažte plochými kameňmi, ktoré neskôr zase odstránite. Pokiaľ chcete pestovať sediace rastliny, priviažte ich čiernou (kôli nenápadnosti) niťou natoľko pevne aby bezpečne (sedeli) na podklade, ale nedošlo pri tom k jej poškodeniu. Rastliny udržujte stále vo vlhkom prostredí.
Krok 6: Nádrž naplňte opatrne asi do tretiny odstatou vodou (skontrolujte jej hodnoty). Prúd vody lejte na substrát cez malú misku (zabránite tak zvíreniu substrátu a zakaleniu vody).
Krok 7: Zasaďte do substrátu rastliny. Príliš dlhé korene pred zasadením trochu skráťte a vtlačte do substrátu tak aby ste korene nepoškodili. Substrát by mal siahať ku (kŕčku) rastliny, tj. k miestu, kde sa rozvetvujú listy nie vyššie.
Krok 8: Naplňte celé akvárium vodou, keď pri tom nejaké rastliny vyplavú znovu ich zasaďte.
Krok 9: Uveďte akvárium do chodu, zapnite, preskúšajte a nastavte techniku.
Krok 10: Začína zábehová fáza Vášho akvária