Nákupný košík
Údržba a starostlivosť o vodu v záhradnom jazierku

Údržba a starostlivosť o vodu v záhradnom jazierku

Údržba a starostlivosť o vodu v záhradnom jazierku

Tajomstvom zdravého jazierka je dobrá kvalita vody. Zďaleka nie všetky vody sú totiž rovnaké. Existuje mnoho látok, ktoré môžu vo vode spôsobiť problémy. Na napĺňanie vášho jazierka by ste mali preto použiť vodu z vodovodu, kedykoľvek je to možné. Ostatné alternatívy totiž prinášajú mnohé nevýhody.

Prípravky

Voda v záhradnom jazierku

Prípravok na úpravu kvality vody v záhradnom jazierku Tetra Pond AquaSafe zabezpečí, že voda vo vašom jazierku bude pre ryby bezpečná. Tento prípravok by mal byť použitý už pri prvom naplnení jazierka a potom pri každej čiastočnej výmene alebo doplnení vody, po dlhších dažďoch alebo v prípade, že ste do vody v jazierku museli aplikovať iný prípravok z dôvodu výskytu nákaz či chorôb.

Voda v záhradnom jazierku

Na skontrolovanie / otestovanie vody vo vašom jazierku doslova za pár sekúnd sú vhodné testovacie prúžky Tetra Pond 6v1.

Voda zo studne

Obsahuje príliš veľa CO2 a naopak málo kyslíka. Mala by preto byť dostatočne prevzdušnená. Voda zo studne môže navyše absorbovať z pôdy nežiadúce toxíny alebo hnojivá (pesticídy, dusičnany a pod.).

Dažďová voda

Je extrémne mäkká a má nízku hodnotu pH. Jej uhličitanová tvrdosť tak musí byt pravidelne zvyšovaná na 4°dH pomocou vhodného prípravku na zvýšenie tvrdosti vody. Dažďová voda obsahuje navyše peľ a ďalšie znečisťujúce látky tzv. enviromentálne polutanty, ktoré sa usádzajú na strechách domov v dlhších obdobiach sucha.

Voda z vodovodu

Nie je pre ryby vlastne úplne ideálna, pretože vodohospodárske spoločnosti do nej často pridávajú chlór. Pre ryby a vodné rastliny môže byť pritom nebezpečné i malé množstvo chlóru. Napriek tomu predstavuje voda z vodovodu po určitých úpravách najjednoduchší zdroj na vytvorenie ideálnych podmienok. Má tiež veľmi stabilné parametre.

Dôležité: vodu pravidelne kontrolujte

Existuje len jeden spôsob, ako mat istotu, že voda vo vašom jazierku je skutočne zdravá a vyvážená: pravidelné testovanie! Vonkajšie vplyvy (napr. dažďová voda, dopĺňanie jazierka čistou vodou, slnečné žiarenie, lístie či krmivo, ktoré do vody pridávate) totiž v jazierku spúšťajú rozmanité biologické a chemické procesy a menia tak kvalitu vody. Na udržanie biologickej rovnováhy a zdravia vašich rastlín a rýb je teda dôležité, pravidelné testovanie kvality vody a v prípade zistenia kritických hodnôt, zasiahnutie vhodným spôsobom.

Ak odoberáte vzorku na testovanie, mali by ste vodu testovať vždy v rovnaký čas a na rovnakom mieste. Napríklad obsah kyslíka vo vode bude vyšší v blízkosti prúdu alebo fontány a naopak nižší v kľudnejších častiach jazierka. Parametre vody sa tiež menia v závislosti na čase odoberania vzorky v priebehu dňa. Sú totiž ovplyvňované fotosyntézou, slnečným žiarením alebo kŕmením rýb.

Ideálne parametre vody v zdravom záhradnom jazierku

Obsah kyslíka ( O2 )> 6 mg/l
Celková tvrdosť vody ( GH )6 – 16°dH
Uhličitanová tvrdosť vody ( KH )5 – 15°dH
Hodnota pH6,5 – 8,5
Dusitany ( NO2 )Ideálne by nemali byť zistené žiadne dusitany
Dusičnany ( NO3 )< 50 mg/I (čo najmenšie možné množstvo)

záhradné jazierko

záhradné jazierko

Údržba a starostlivosť o vodu v záhradnom jazierku

Pridaj komentár
Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa