Nákupný košík
Tipy ako skrátiť zabehnutie novozaloženého akvária

Tipy ako skrátiť zabehnutie novozaloženého akvária

Tipy ako skrátiť zabehnutie novozaloženého akvária

V prvých týždňoch po založení a uvedení do prevádzky sa do akvária ešte nemôžu dávať ryby. Akvaríjna voda je v tejto dobe ešte biologicky viacmenej mŕtva a je potrebné zabehnutie akvária. V akváriu a vo filtri je zatiaľ len veľmi málo baktérií. To znamená, že všetky jedovaté medziprodukty vznikajú pri odbúravaní organickej hmoty (amoniak, dusitany) sa ešte nestačia premeniť na menej nebezpečné dusičnany. Až po dvoch až štyroch týždňoch od založenia bude vaša nádrž dostatočne biologicky aktívna. Užitočné a pre funkčnosť akvária celkom nepostrádateľných baktérií v ňom už bude toľko, že zvládnu odbúrať všetky škodliviny. Baktérie produkujúce vysoko jedovaté dusitany sa však množia rýchlejšie ako tie, ktoré dusitany zpracovávajú na menej škodlivé dusičnany.

V zábehovej fáze preto dochádza na začiatku k rastu koncentrácie dusitanú, ktoré môžu biť pre ryby smrteľné. Až za dva alebo tri týždne už nejde opakovaným každodenným testom namerať v akváriu žiadne dusitany, môžeme do neho vpustiť prvé ryby. Takisto v dobe bezprostrednej od vypustenia prvých rýb musíme množstvo dusitanou pravidelne kontrolovať. Prítomnosť rýb vedie k vyššiemu znečisteniu vody, ktoré vyžaduje ďalší nárast baktérií. Od tejto chvíle je tak isto bezpodmienečne potrebná čiastočná výmena jednej štvrtiny až tretiny vody v akváriu v intervale jedného až dvoch týždňov. Inak by sa v nádrži neúnosne hromadili dusičnany a ďalšie látky. Vo fáze zabehnutie akvária alebo krátko po nej dochádza jednoducho k problémom. Môžu sa však vyskytnúť aj neskôr – silný rast sinic alebo vláknitých rias, zákal vody.

Tipy ako skrátiť zabehnutie akvária

Existujú rôzne metódy ako zvládnuť zábehovú fázu bezpečnejšie a prípadne aj rýchlejšie. Tu sú niektoré z nich: Od začiatku vsaďte na väčšie množstvo rýchle rastúcich a odolnejších rastlín. Vďaka svojmu mimoriadne rýchlemu rastu budú tieto rastliny spotrebovávať veľké množstvo dusíkatých látok, ktoré budú v akváriu vznikať, a využívať ich k stavbe svojho tela. Použitie oxidátora pomáha pri premene jedovatých dusíkatých zlúčenín na menej jedovaté. Množstvo baktérií sa dá na začiatku zvýšiť použitím tzv. štartér filtra (dá sa kúpiť v obchodoch s akvaristikou) alebo tým, že filter s časti naplníte už použitými filtračnými materiálmi z iného už zabehnutého filtra. Toto opatrenie umožní skrátiť zabehnutie akvária.

Upozornenie: Pri všetkých metódach ktoré umožňujú skrátiť zabehnutie akvária. Dôležité je pravidelne v krátkych časových intervaloch merať hodnoty vody, a tým kontrolovať skutočnú účinnosť príslušných opatrení

Tipy ako skrátiť zabehnutie novozaloženého akvária

Pridaj komentár
Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa