Starostlivosť o akvárium filter vodu rastliny
Pri správnej starostlivosti sú zvlášť dôležité tri body:
- každodenná kontrola všetkých obyvateľov akvária
- každodenná kontrola všetkej používanej techniky či funguje správne
- pravidelná výmena časti vody
Čiastočná výmena vody
Aj ten najlepší filter podporuje iba bakteriálnu premenu jedovatých dusíkatých zlúčenin na menej nebezpečné, neodstraňuje ich však z akvária definitívne. Starostlivosť o akvárium a kvalitnú čistú vodu získate v akváriu najspoľahlivejšie tak, že ju budete pravidelne čiastočne vymieňať – zhruba štvrtinu až tretinu jeden krát za týždeň. Týmto spôsobom odstránite všetky škodliviny rozpustené vo vode. Pred výmenou vody vypnite všetky technické zariadenia, aby prípadne čerpadlo nešlo na sucho alebo sa ohrievač neocitol nad hladinou vody. Potom začnite hadicou vypúšťať vodu a zároveň odsávať zbytky potravy a ďalšie nečistoty nahromadené na dne. V tom Vám pomôžu špeciálne nadstavce (odkalovače), ktoré sa predávajú v akvaristikách a zabránia neopatrnému nasatiu substrátu alebo malej rybky. Následne znovu nádrž dopustíme odstatou vodou,poprípade s upravenými vlastnosťami na hodnoty aké má voda v akváriu.
Starostlivosť o akvárium – filter
Po skončení zábehovej fázy filtra, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov, sa prepere pod studenou vodou alebo vymení vždy len prvá, mechanicky fungujúca vrstva filtračnej náplne. Robí sa to vtedy, keď sa táto náplň začína pomaly rozpadať, resp. keď je natoľko zanesená, že sa to prejaví zníženým prietokom vody. Biologické filtračné náplne sa preplachujú iba v prípade, že i po vyčistení prvého filtračného stupňa zostáva znížený prietok vody filtrom. Dôležité: Nikdy neperte filtračné náplne v horúcej vode – usmrtili by sa tím baktérie a filter by prestal plniť svoju funkciu. Špeciálne iba prechodne používané chemicko-fyzikálne filtračné materiály ako rašelina, aktívne uhlie alebo zeolit sa zhruba po týždennom používaní sa vyberú a musia sa vymeniť alebo podľa návodu regenerovať.
Starostlivosť o akvárium – rastliny
Pravidelne odstrihávajte žlté alebo škvrnité listy, skracujte stonkové a pretrhávajte plávajúce rastliny. Rovnako pravidelne prihnojujte, ale len veľmi úsporne (po prví krát až 4 týždne po zriadení novej nádrže). Používajte iba špeciálne tekuté hnojivá určené pre vodné rastliny. Depotne hnojivo pridávajte iba v prípade, že rast rastlín výrazne klesá alebo sa objavuje veľké množstvo žltých listov.
Starostlivosť o akvárium – sklo
Pohodlne sa pracuje so silnými plávajúcimi magnetickými stierkami, ktoré ostávajú trvale v akváriu. Ich použitie ale nieje vhodné v prípade, že akvárium obsahuje jemnejší piesok. Drobné zrnká sa v nej môžu zachytiť a poškriabať sklo. Miesto toho použite hubku na riad alebo plastovú škrabku.
Starostlivosť o akvárium filter vodu rastliny – technika
U rotačných čerpadiel dochádza k opotrebeniu a zaneseniu keramickej osky a obežného kolesa (vrtuľky). Keď začne čerpadlo vydávať hlasnejšie zvuky, musí sa oska a vrtuľka podľa návodu vyčistiť, alebo keď vyčistenie nepomôže tak vymeniť.
Žiarivky a výbojky menia asi po 12 mesiacoch používania natoľko charakter vydávaného svetla, že je rozumné uvažovať o jej výmene. Niektoré rastliny však neznášajú dobre náhlu zmenu svetla, a preto je vhodné nemeniť všetky svetelné zdroje naraz, ale postupne behom niekoľok mesiacov.
Meracie čidlá elektronických meracích prístrojov sa musia podľa údajov konkrétneho výrobcu pravidelne znovu kalibrovať, aby poskytovali hodnoverné údaje. K zaistení ich rovnomernej funkcie sa musia pravidelne dopĺňať náplne v oxidátoroch a zariadeniach na prihnojovaní CO2. Pri prístrojoch na reverznú osmózu musíte pravidelne meniť jemný filter. Keď sa prístroj nepoužíva, treba zhruba raz za týždeň prepláchnuť membránu na niekoľko minút.
Každodenná kontrola – Čím skôr zistíte v akváriu nejaký problém, tým menšie bývajú spravidla škody.
- Pri kŕmení pozorujte každú rybu. Všímajte si zmeny v chovaní alebo vzhľade.
- Ak zistíte nejaké zmeny, je treba zmerať hodnoty vody, prípadne diagnostikovať onemocnenie alebo oddeliť ryby ktoré sa k sebe nehodia.
- Mŕtve ryby odstráňte skôr než sa začnú rozkladať a začnú tak kaziť vodu
- Skontrolujte filter a všetky ďalšie prístroje ako aj teplotu vody.