Sprievodca starostlivosťou o akvárium s Discusmi
Sprievodca chovom Discusov, ktorý je často známy ako „kráľ akvarijných rýb“, si získava titul vďaka svojim nádherným farbám, vzorom a variáciám. Konkrétne kmene z nich sú veľmi vyhľadávané a niektoré môžu ľahko dosiahnuť cenu stoviek eur len za kus. Aj keď je tento druh rýb taký krásny, v hobby sa nenachádzajú tak bežne ako iné ryby. Je to pravdepodobne, pretože existuje veľa článkov, že o akvárium s diskusmi sa najťažšie stará z pomedzi chovaných sladkovodných rýb. Zatiaľ čo starostlivosťou o discusy si môže vyžadovať viac pozornosti ako iné akvarijné ryby, myšlienka vlastniť discusa by nemala zastrašiť skúsených akvaristov. Pokiaľ sú udržiavané v ideálnych podmienkach s bežnou údržbou, nemali by sa vyskytnúť žiadne problémy.
Veľkosť nádrže
Aj keď je možné, aby discus dosiahol dĺžku 23 cm, je to možné, iba ak sú chované dlho v čo najlepších podmienkach. Väčšina discusov v bežnom akváriu má max. 11 – 16 cm. Na základe tohto rozsahu veľkostí by akvárium malo mať minimálnu veľkosť 210 litrov, ale čím väčšie, tým lepšie pre tieto ryby. V akváriu s objemom 210 litrov by malo byt‘ možné chovať 3-5 discusov, pokiaľ nedochádza k zmenám vo vode . Všeobecným pravidlom, ktorým sa môžete riadiť, je jeden discus na 35 litrov. Pretože sú tieto ryby vysoké, nedávajte ich do plytkých nádrží.
Filtrácia
Na udržanie čistoty akvária a na zabezpečenie chemickej čistoty vody je nevyhnutná dobrá filtrácia. Discusom sa nedarí dobre v nádržiach, kde hladina dusíka stúpa alebo je nestabilná. Pred pridaním do akvária sa uistite, že je všetko v poriadku. Pretože sa tieto ryby zvyčajne chovajú vo väčších nádržiach, je lepšia silnejšia a väčšia filtrácia. Prepadové filtre sú vynikajúce pre veľké akvária, ale je ťažké ich nastaviť. Skvelou možnosťou je zvážiť externý filter napríklad Aquael Ultramax 1500 alebo cenovo dostupné filtre SunSun. Externé filtre obsahujú veľa médií pre potrebné prospešné baktérie a zvyčajne poskytujú prúd, ktorý je dostatočne silný na to, aby vtiahol zvyšky z nádrže do filtra. Filter treba pravidelne čistiť !
Teplota
Kvalita vody a jej parametre sú dôležité pri zvažovaní chovu discusov. Na rozdiel od väčšiny ostatných tropických rýb, ktoré uprednostňujú teplotu vody 25 °C alebo nižšiu, discusom sa páči teplejšia. Teplota pre discusy je všeobecne: 28 °C – 30 °C . Pre chov mladých alebo rastúcich mláďat: 30 °C – 32 °C. Zvýšená teplota urýchli ich metabolizmus, čo umožní viac kŕmenia a rýchlejší rast. Na chov vo vysadenej nádrži: 27 °C. Nižšia teplota napodobňuje prirodzené prostredie amazonských dažďov a stimuluje ich k množeniu. Majte na pamäti, že väčšine akvarijných rastlín sa v horúcich teplotách nedarí. Musíte brat‘ do úvahy odolné rastliny, ako je bucephalandra anubias a jávsky mach a dat‘ im čas na prispôsobenie sa teplejším teplotám. Poznámka: Pri údržbe vysadeného akvária s vysokými teplotami je veľmi dôležité prevzdušňovanie čím je voda teplejšia, tým má menšiu schopnosť zadržiavať kyslík, takže v prípade potreby nainštalujte vzduchové čerpadlo a zaistite tak dostatok kyslíka pre ryby.
Ph a tvrdosť
Discus má radšej mäkkú, kyslú vodu. V ideálnom prípade má akvárium s discusmi hodnotu pH 7 alebo nižšiu a gH 1-3 to, o čo sa mnohí snažia v akváriách s discusmi. Aj keď je to pre nich pravdepodobne najlepšie, nie je nemožné udržiavať zdravé výsledky pri vyšších hodnotách pH / tvrdosti. Boli chované v rôznych vodných podmienkach po celom svete a sú schopní prispôsobiť sa rôznym podmienkam. Všeobecne bude pH 7,5 alebo nižšie a úroveň mäkkej až strednej tvrdosti fungovať dobre.
Prečo je zarastené akvárium dobrý nápad
Po absolvovaní všetkých preferencií pre nastavenie nádrže sa dospelo k záveru, že vysadené akváriá by sa mohli považovať za ideálne nastavenie pre tieto ryby, pretože pomáhajú dosiahnuť ideálne podmienky pre discusy.
- Najlepšou filtráciou pre akváriá sú vodné rastliny ! Rastliny budú absorbovať amoniak a dusičnany priamo z vody, kým dorastú, čím vodu chemicky vyčistia. Viac rastlín a starostlivé vstrekovanie CO2, ktoré im pomôže rásť, vodu ešte viac prefiltruje.
- Vodné rastlinné substráty nie sú určené iba na to, aby pomohli rastlinám prospievať, ale tiež stabilizujú a tlmia pH na optimálnu úroveň pre väčšinu tropických rýb. Vysadené nádrže ktoré používajú tieto substráty bohaté na živiny, sú pre discusy ideálnejšie ako nádrže s holým dnom.
- Naplavené drevo bežný typ tvrdej scenérie s discusmi, ktorá sa používa v aquascape, tiež znižuje pH a tvrdosť vody.
- Zeleň rastlín bude kontrastovat‘ s farbami discusov, čo povedie k nádhernému farebnému kontrastu.
Údržba je dôležitá !
So starostlivosťou pozor: pokiaľ ide o discusy, nemôžete poľavit‘ pri údržbe nádrže. Aj keď máte vysadenú nádrž, mala by sa vykonávať týždenná výmena vody minimálne o 20%. Približne 40% alebo viac v nezarastenom akváriu. Skutočne to závisí od počtu rýb, biologického zaťaženia a veľkosti nádrže. Uistite sa, že filter, je čistý a má stále dostatočný prietok.
Kŕmenie
Discus môže byť vyberavý jedák, takže skúste kŕmiť rôznymi potravinami, ako sú vločky, pelety a mrazené / živé jedlá. Pokiaľ ide o to, ako často by ste mali kŕmiť, nedávajte im viac ako 3% ich telesnej hmotnosti. V priemere by mali byť dospelé discusy (1+ roky) kŕmené 2 – 3 krát denne. Pri kŕmení sa uistite, že máte čisté ruky bez akejkoľvek pleťovej vody alebo dezinfekčného prostriedku na ruky. Zmena druhu potravín, ktorými kŕmite, zabráni tomu, aby sa naučili len na jedno jedlo. Ak máte nového vyberavého discusa, a chcete mu dat‘ nové jedlo namiesto červov, pomaly zavádzajte nové jedlo (napr. Vločky) a zároveň kŕmte ich pôvodným jedlom (napr. Červy).
Dúfame, že tieto informácie pomôžu nájsť nových záujemcov o chov discusov. Ak ste už vášnivým akvaristom, ktorý pravidelne dbá na údržbu svojho akvária, potom by sa týchto rýb nemal vôbec báť !