Skalár (Pterophyllum) obyčajný – vysoký – amazonský

Skalár (Pterophyllum) obyčajný - vysoký - amazonský

Skalár (Pterophyllum) obyčajný – vysoký – amazonský

V histórii akvaristiky sa čas od Času vyskytli druhy, ktoré výrazne prispeli k rozšíreniu tejto disciplíny. K nim patria aj skaláre (Pterophyllum), ktoré boli okamžite po svojom zavedení prijaté a dnes už si akvárium bez nich možno ťažko predstaviť. Ešte dnes môžete na človeka úplne nezasiahnutého akvaristikou urobiť silný dojem, keď mu v dobre zariadenom akváriu ukážete kŕdeľ týchto rýb.

Výskyt

Skaláre pochádzajú z centrálnych oblasti Južnej Ameriky. Osídľujú rôznorodé biotopy. Žijú v tichých vodách medzi urastenými vodnými rastlinami a leknami, na ktorých listy prilepujú ikry, ktoré potom strážia. Ďalej obývajú v regióne Amazónie a Guyany rieky bez vodných rastlín. Tu sa pri nebezpečenstve schovávajú medzi vetvy a korene odumretých alebo do vody spadnutých častí stromov, kde sa dajú ťažko chytiť.

V prirodzenom biotope žijú skaláre vo voľných skupinách a sú verné svojmu teritóriu. Nezdržujú sa príliš vo voľnej vode, ale v blízkosti menovaných úkrytov. Poter je miestami pomerne početný a skaláre boli označené ako najbežnejšie ryby Amazonky.

Rozmnožovanie

Všetky skaláre sa vytierajú na nechránený podklad, pričom harmonizujúci pár lepí svoju znášku ikier na listy, kúsky dreva, kolmé kamene, steny akvária a iné predmety a vyliahnutý plôdik spolu stráži a opatrujú. Akonáhle plôdiky strávia žĺtkový vak a poter voľné pláva, môže sa kŕmiť čerstvo vyliahnutými naupliami žiabronožky soľnej (Artémia). Potom môžete pri kŕmení prejsť aj na iné druhy potravy. Mladé páry skalára sa musia často chvíľu učiť, ako sa odchováva plôdik.

Pterophyllum altum (skalár vysoký)

Pterophyllum altum (skalár vysoký). Nie je to ryba pre začiatočníka. Starostlivosť o nich nie je jednoduchá ani dnes a pri chove “pravého” skalára vysokého si experti vylamovali zuby celé desaťročia. Chovajte ich vo veľkom, vysokom akváriu s dĺžkou minimálne 120 cm a výškou 60 cm. Popri dostatku voľného priestoru sa hodia do akvária bridlicové dosky (bez obsahu vápenca), vysoké rastliny, ako napr. (Vallisneria), a korene. Dôležitá je dobrá kvalita vody, pravidelná výmena časti vody a dobré prevzdušňovanie. Všetky skaláre sa môžu chovať spolu s nie príliš čulými a nie príliš malými rybami (skaláre požierajú napr. Neónky).

Skalár (Pterophyllum) obyčajný - vysoký - amazonský

Veľkosť:Dĺžka: 18 cm, výška 15-40 cm
Voda:teplota 23-27 °C
pH:5,5-6,8
Tvrdosť:2-8 °dGH
Potrava:väčšinou len živé krmivo; perloočky, larvy komárov
Výskyt: horný prítok Orinoka (Kolumbia, Venezuela)

Pterophyllum scalare (Skalár obyčajný)

Po zavedení bola táto obľúbená akvarijna ryba rozmnožovaná v mnohých generáciách. Vďaka pozornosti chovateľov, ktorí si u svojich odchovaných exemplárov všimli odchýlok od pôvodného vzhľadu a tie potom ďalej šľachtili vo výberových chovoch, sa ešte dnes objavujú chovné formy, ktoré sú -podľa módy a vkusu – buď nadšene vítané, alebo odmietané. Takmer všetky chovné formy sú – čo sa týka teploty vody – trochu chúlostivejšie než kmeňová forma. V Európe sú obľúbené čierne, zlaté aj bodkované formy; v USA a východnej Ázii sú obľúbené skôr biele a závojnaté formy alebo albino.

Veľkosť:Dĺžka: 12 cm, výška 20 cm
Voda:teplota 24-28 °C
pH:okolo 7
Tvrdosť:až 15 °dGH
Potrava:živé, mrazené aj vločkové krmivo 
Výskyt: chovná forma

Pterophyllum scalare (Skalár amazonský)

Pterophyllum scalare chovejte ich v húfoch. Skaláre sú mierumilovné, ale tvoria v období trenia revíry. Obaja rodičia sa spolu starostlivo starajú o ikry a plôdik, často ich premiestňujú. Potomstvo prenesú na iné miesto tak, že vezmú ikry do úst a prenesú ich na iný podklad, kde po vyvrhnutí zostanú prichytené až do doby, než môžu voľne plávať. Tento druh sa dnes takmer výlučne predáva z odchovu a je dobre prispôsobený pomerom v akváriu. To však viedlo k tomu, že mnoho párov nebolo schopné správne odchovať svoje mláďatá. Veľmi produktívny umelý odchov totiž spôsobil u rodičov stratu prirodzeného inštinktu pre starostlivosť o plôdik.

Skalár (Pterophyllum) obyčajný - vysoký - amazonský

Veľkosť:Dĺžka: 10-15 cm, výška 12-24 cm
Voda:teplota 22-28 °C
pH:6,0-7,0
Tvrdosť:2-12 °dGH
Potrava:všetko živé krmivo, vločkové krmivo
Výskyt: Amazónia

Skalár (Pterophyllum) obyčajný – vysoký – amazonský

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *