Ryby do záhradného jazierka

Ryby do záhradného jazierka

Ryby do záhradného jazierka

Jazierko skutočne ožije až potom, čo do neho vysadíte ryby. A povedzte sami – existuje snáď lepšie miesto, kde môžete pozorovať ryby, zoznamovať sa s ich návykmi a rozpoznávať ich rôzne charakterové vlastnosti, ako vaše vlastné jazierko? Každý, kto s rybami strávil určitý čas, vám potvrdí, že aj rybu je možné do určitej miery skrotiť. Napríklad kapor Koi sa postupne stáva takým krotkým, že sa nechá kŕmiť napríklad aj z ruky.

Nákup rýb

Ryby nakupujte vždy u špecializovaných predajcov. Nikdy nevysádzajte do vášho záhradného jazierka ryby z voľnej prírody. Mohlo by to znamenať nielen problém so zákonom, ale tiež jednoduchý spôsob, ako si vaše jazierko zamoríte chorobami a parazitmi.

Aby zostali vaše ryby zdravé a spokojné, predovšetkým z dlhodobého hľadiska, je potrebné vziať do úvahy niekoľko kľúčových faktorov. Okrem iného dostatočný počet rastlín, šikovné rozvrhnutie jazierka tak, aby ponúkalo aj časť s väčšou hĺbkou, prevzdušňovanie vody v noci, vhodnú filtráciu a plnenie špecifických potrieb jednotlivých druhov rýb. Posledné uvedené je obzvlášť dôležité. Vašou úlohou totiž bude zabezpečiť, aby všetci obyvatelia vášho jazierka boli pre takáto prostredie vhodní a zvládli spolu žiť vo vzájomnej harmónii. Jazierko, do ktorého budú vysadené ryby, by malo mat kapacitu / objem minimálne 2 000-3 000 litrov vody.

Pri vysadzovaní rýb platí jednoduché pravidlo: aspoň 1000 litrov vody na 30 cm dĺžky rýb

Ryby do jazierka

Pri vysadzovaní rýb do vášho záhradného jazierka je dôležité predísť prudkým zmenám teploty a kvality vody. Prepravnú nádrž či nádobu by ste mali najskôr aj s rybami preliať do vedra a postupne do neho pridávať vodu z vášho jazierka. Asi po hodine, keď bude objem vody vo vedre zhruba 2-násobný, môžete vedro aj s rybami vyliať do jazierka.

Ďalší obyvatelia jazierka

Vo vašom záhradnom jazierku, na jeho hladine či v jeho blízkosti, sa budete môcť stretávať s mnohými ďalšími živočíchmi a tvormi. Tu si uvedieme len niekoľko príkladov.

Určite nebude trvať dlho, kým vaše novo založené jazierko priláka hmyz, medzi inými napríklad vážky či vodné ploštice (vodomerky). Komárov sa napríklad jednoducho a pohodlne zbavíte, ak do vášho záhradného jazierka vysadíte dostatočné množstvo rýb. Okrem kôrovcov a slimákov priláka záhradné jazierko tiež rosničku, ropuchu, mloka alebo axolotla. Na jar môžete vo svojom jazierku sledovať prerod žabích vajíčok na žubrienky.

Ryby do jazierka

Vaše studené jazierko môžu využívať ako zdroj vody aj ďalšie zvieratá. Okrem rôznych vtákov z neho môžete vidieť piť ježkov a prirodzene tiež vaše vlastné psy alebo mačky.

Ryby do záhradného jazierka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *