Nákupný košík
Rozmnožovanie akvaríjnych rastlín bez kvetov a semien

Rozmnožovanie akvaríjnych rastlín bez kvetov a semien

Rozmnožovanie akvaríjnych rastlín bez kvetov a semien

Rozmnožovanie akvaríjnych rastlín a ich niektoré skupiny, hoci sú ustavične ponorené, sa rozmnožujú rozličnými bezpohlavnými spôsobmi. To znamená bez kvetov a semien.

Poplazy Niektoré rastliny ako valisnérie vypúšťajú poplazy nad dnom, (biče) kým iné, napr. kryptokoriny a šípatkovce podzemky do dna. Na konci každého výbežku vyrastú nové rastlinky. Niektoré šípatkovce majú kratšie, hrubšie výhonky, z ktorých vyrastie nová rastlinka.

Odrezky Mnohé akvajíjne rastliny sa roznmožujú odrezkami (zasadí sa rastúca časť stonky). Čistým rezom treba odrezať časť až tridsať centimetrov dlhú. Mnohé rastliny ťažko pustia korene, ak sa nechajú voľne plávať vo vode, alebo zaťažia na dne. Korene zvyčajne vyrastú z uzlín na stonke, hoci na niektorých môžu rásť z hociktorej jeho časti. Typické rastliny predávané ako trsy sú napríklad: Bacopa caroliniana., Cabomba caroliniana, Egeria densa, Hygrophilia polysperma, Limniphilia auatica, Ludwigia mullertii, Myriophyllum hippuroides a Hygrophilia difformis.

Oddenky a hľuzy Mnohé vodné rastliny majú osobitný druh koreňa, zvaný oddenok, pôsobiaci ako zásobný orgán. Oddenky pozostávajú z podzemných bočných koreňov, z ktorých vyrážajú korienky. Sú rozpoznateľné podľa drobných uzlín šupín na povrchu. Môžu sa rozrezať na hrubé plátky, z ktorých sa každý zakorení a vytvorí novú rastlinku. Hľuzy sú iné zásobné orgány, ale nie je ich možné rozrezať na viacero kusov, pretože rastlinka vyrastá len z jej vrchu. Viacero aponogetonov vytvára hľuzy.

Adventívne korene Niektoré obľúbené druhy vytvárajú adventívne výhonky, malé rastlinky, vyrastajúce z materskej. Napríklad echinodorusy tvoria nové rastlinky z uzlín na základe listovej ružice, kým na indickom machu (Ceratopteri thalicroides) rastú dcérske rastliny z okrajov listov, ktoré sa prípadne oddelia a plávajú na hladine. Ak ich však odštipnete, môžu sa zasadiť. Jávsky mach (Vesicularia dubyana) tvorí takto obrovské chumáče, malé rastliny, vypadávajúce z materskej a zachytávajúce sa na akomkoľvek blízkom povrchu.

Rozmnožovanie akvaríjnych rastlín – starostlivosť

Väčšina spôsobov (vodného záhradníctva) je vecou zdravého rozumu. Ide o pravidelné odstraňovanie rastlinného odpadu, aby nádrž zostala čistá, ako napr. o preplievanie a presvetľovanie, rozdelenie a znovuvysádzanie podľa potreby. Osobitné nástroje nie sú potrebné, hoci užitočné sú také jednoduché ako ihlica na pletenie, ktorou sa kyprí pôda okolo rastlín a škrabka na odstránenie rias zo skla.

Rozmnožovanie akvaríjnych rastlín bez kvetov a semien

Pridaj komentár
Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa