Nákup terarijnych zvierat pre začiatočnikov

  Nákup terarijnych zvierat pre začiatočnikov

  Nákup terarijnych zvierat pre začiatočnikov

  Dôležité rozhodnutia pri obstaraní zvierat: Pre nadobudnutie terárijnych zvierat je rozhodujúci celý rad faktorov: Zvieratá z odchovu, alebo z prírody? Chcete chovať jednotlivca, alebo skupinu? Môžete si ako začiatočník dovoliť hneď náročnejší druh?

  Nákup zvierat je vecou dôvery

  Nie je rozhodujúce, či si zvieratá zaobstaráte v chovateľskom obchode alebo priamo od chovateľa. Oveľa dôležitejšie je, či vám predávajúci ponúkne zvieratá zdravé, či sa v nich vyzná a dokáže vám správne poradiť. Najmä pre začiatočníkov je obstaranie zvierat hneď prvým kritickým momentom, od ktorého sa môžu odvíjať ďalšie problémy.
  Dobré je obrátiť sa na miestne chovateľskej organizácie, kde vám skúsení teraristi poradia s výberom zvierat a odporučia serióznych obchodníkov. Vždy tiež pomôže nahliadnutie na príslušné internetové stránky.

  S akými zvieratami začať?

  Mláďatá chované v x-tej generácii v ľudskej starostlivosti by mala byť chovateľsky pomerne bezproblémová. Sú zdravé, zvyknuté na terarijné podmienky a na určitý druh potravy a spôsob kŕmenia. Vďaka pokroku v amatérskej teraristike sa dnes bežne množia bezpočet zaujímavých a pritom ľahko chovateľných druhov, z ktorých si určite vyberiete. Tiež zvieratá ponúkané v obchodoch pochádzajú takmer výhradne z odchovov. Zvieratá dovezené z prírody možno zohnať na chovateľských burzách a cez inzeráty v časopisoch a na internete. Hoci sa často jedná o zvieratá na pohľad veľmi atraktívne, začiatočníkov pred ich kúpou dôrazne varujeme. Tieto zvieratá mávajú často skryté vady, ktoré ani skúsenejší chovateľ nemusí poznať, a nie vždy sú spoľahlivo pripravené na dostupnú potravu. Nedbajte na to, čo vám hovorí predávajúci, ktorého záujmom je v prvom rade zvieratá predať.
  Dôležité upozornenie – zistite si, aké doklady (registračný list, výnimku zo zákazu obchodných činností, veterinárne osvedčenie) vami vybraný druh potrebuje a nekompromisne ich od predávajúceho vyžadujte.

  Anolis hrdzavochvostý
  (Anolis carolinensis ) patrí ku krásnym druhom vhodným aj pre začiatočníkov.

  Teraristika zaväzuje (Nákup terarijnych zvierat pre začiatočnikov)

  Nechovajte jednotlivca Kto si chce hovoriť terarista, nemal by chovať dlhší čas osamoteného jedinca. Mnohé plazy a obojživelníky sú dnes v pôvodných biotopoch ohrození a teraristika je jednou z možností, ako prispieť k ich záchrane. Druhy, ktoré sa úspešne množia v ľudskej starostlivosti a sú preto ľahko a relatívne lacno zohnateľné, nemá zmysel chytať v prírode a dovážať. Okrem toho možno vlastné odchovy meniť za iné zvieratá, o ktoré máte záujem.
  Plánujte chov samotársky druhy vyhľadávajú spoločnosť partnerov len v období rozmnožovania, iné žijú po celý rok v skupinách. Spôsob života vybraného druhu je nutné zohľadniť pri plánovaní chovateľského zariadenia: Pre samotárske druhy je potrebné počítať s druhým teráriom, spoločenským druhom stačí jedno, ale musí im poskytovať dostatok priestoru.
  Tip pre začiatočníkov terarista bez predchádzajúcich skúseností by mal začať s jedným zvieraťom. Tým sa vyhne problémom spojeným s chovom väčšieho množstva zvierat a bude mať dostatok času oboznámiť sa so základmi praktickej teraristiky a spoznať správanie a nároky svojho zverenca na potrebné krmivo. Pokiaľ prebieha všetko podľa plánu a bez problémov, je možné už po niekoľkých týždňoch pribrať prvému chovancovi spoločnosť.

  Rôzne druhy oddelene

  Všeobecne by jedinci z každého druhu mali byť chované samostatne, vo vlastnom teráriu. Túto zásadu dodržiavajú všetci úspešní teraristi, lebo len tak môžu všetkým zvieratám zabezpečiť optimálne podmienky. Ak žije v jednom teráriu niekoľko druhov súčasne, potom chovateľ musí pristupovať ku všetkým rovnako a neupravuje podmienky tak, aby vyhovovali len niektorým. Mnohí začínajúci teraristi chcú mať zo svojho terária akúsi obdobu mnohodruhového akvária. S tým sú však vždy spojené nemalé problémy. Spoločný chov viacerých druhov sa praktizuje Len výnimočne a vyžaduje značné chovateľské skúsenosti.

  Zbieranie skúseností

  Terarijne zvieratá vhodné pre začiatočníkov nie sú o nič menej atraktívne než náročné druhy, ba často naopak. Rozdiel oproti vzácnejším druhom je len vtom, že vyžadujú menej špecifické podmienky. Preto sú ideálnym východiskovým stavom, na ktorom sa chovateľ naučí základom teraristického umenia. Kto chce neskôr prejsť k chovu druhov vzácnejších a náročnejších, musí počítať s občasným neúspechom, ktorý by ho ako začiatočníka mohol odradiť.

  Nákup terarijnych zvierat. Zdroj: Manfred Au

  Nákup terarijnych zvierat pre začiatočnikov

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *