Substrát do akvária

Až na vzácne výnimky sa akvária zakladajú s nejakým druhom substrátu pokrývajúcim dno nádrže. Substrát je dostupný v rôznych farbách a materiáloch, čo dáva majiteľom akvárií široké možnosti pri zakladaní akvária. Pretože výmena substrátu nie je taká jednoduchá ako pri iných prvkoch v akváriu, je rozumné venovať nejaký čas výberu typu a farby substrátu pred založením nádrže.

Substrát slúži na viaceré účely. Niektoré sú kľúčové pre zdravé prostredie, zatiaľ čo iné sú len estetické. Poskytuje farby na zvýraznenie témy akvária, ako sú svetlé farby, ktoré sa hodia k téme hradu alebo morskej panny pre detské akváriá, až po prirodzenejší hnedý štrk, ktorý sa hodí k dekorácii naplaveného dreva a živých rastlín. Štrk tiež pôsobí ako miesto pre rast prospešných baktérií, ktoré rozkladajú odpadové látky produkované rybami.

Substrát plní významnú úlohu v cykle dusíka tým, že pôsobí ako médium, v ktorom kolonizujú a rastú prospešné baktérie. Hoci substrát nie je jediným hostiteľom pre tieto dôležité baktérie, nachádza sa v ňom značný počet z nich. Substrát je okrem podpory bakteriálnych kolónií aj médiom pre živé rastliny na zakorenenie a čerpanie živín. K dispozícii sú špeciálne substráty, ktoré poskytujú kľúčové živiny pre použitie v akváriách so živými rastlinami.

Substrát prispieva k celkovej estetickej príťažlivosti akvária. V kombinácii s rastlinami, skalami, naplaveným drevom a inými dekoráciami substrát pomáha vytvárať vizuálnu krajinu, ktorá je príjemná pre oči a poskytuje upokojujúci účinok. Je známe, že dobre vyrobené akvárium má pozitívny zdravotný prínos pre tých, ktorí sa naň pozerajú. Výber farby substrátu, ktorá sa hodí k vašim rybám, môže pomôcť zvýrazniť ich farby.

 

Show Filters

Zobrazených 1–16 z 34 výsledkov

Zobrazených 1–16 z 34 výsledkov