Jazierkové rastliny zabraňujú rastu rias

Jazierkové rastliny zabraňujú rastu rias

Jazierkové rastliny zabraňujú rastu rias

Rastliny sú pre vaše záhradné jazierko rovnako dôležité ako jeho voda. Pomáhajú totiž udržiavať optimálnu biologickú rovnováhu, čistia vodu a poskytujú rybám a ďalším obyvateľom jazierka ochranu, potravu aj úkryt. Vodné rastliny navyše produkujú kyslík, ktorý má vo vode rovnako dôležitú funkciu ako vo vzduchu. Rastliny z vody odčerpávajú živiny, čím prispievajú k jej kvalite a zabraňujú rastu rias. Akonáhle umiestnite do vášho jazierka vhodné rastliny, je relatívne jednoduché udržiavať tieto rastliny v dobrom stave niekoľkými jednoduchými krokmi.

Nové rastliny

Vyvážená kombinácia plávajúcich a podvodných rastlín pomáha vo vode udržať biologickú rovnováhu. Plávajúce rastliny bránia v letnom období prieniku slnečných lúčov do vody a odčerpávajú z nej prebytočné živiny. Podvodné rastliny, ako rožkatec či rôzne vodné trávy, obohacujú vodu v hlbších častiach jazierka o dôležitý kyslík.                

 

Rastliny v jazierkuRožkatec

Rastliny v jazierkuLekno

   

  • Odporúčame vám nakupovať rastliny u špecializovaných predajcov, ktorí vám o každom druhu poskytnú podrobné informácie a ochotne vám poradia s vhodným výberom.
  • Ideálne by ste mali vo vašom jazierku zvoliť prirodzené rastliny, ktoré pomôžu splniť základné potreby všetkých jeho obyvateľov. Exotické cudzokrajné rastliny sú na tento účel často nevhodné.
  • ! Do jazierka nikdy nevysádzajte rastliny z voľnej prírody. Nielenže je to zakázané, ale spolu s takýmito rastlinami sa do vášho jazierka môžu dostať aj nežiadúci škodcovia.
Hnojenie

Rovnako ako ostatná flóra, aj vodné rastliny potrebujú k zdravému rastu dostatok živín. časom dochádza v jazierku k vyčerpaniu určitých živín a tie je potom nutné dopĺňať. Pravidelné hnojenie je tiež dôležité ako prevencia výskytu rias.

Hnojenie

Tekuté hnojivo Tetra Pond PlantaMin dodáva vode dôležité stopové prvky a udržiava tak vaše rastliny v perfektnom stave. Neobsahuje dusičnany ani fosfáty a tak neprispieva k rastu rias. 

Jesenné prerezávanie rastlín

V jesennom období by ste mali odstrániť všetky mŕtve listy a rastliny v jazierku vždy orezať o niekoľko centimetrov. Odumreté časti rastlín sa tak nebudú hromadiť na dne jazierka a znečisťovať vodu.

Ako základné pravidlo platí, že rastliny by nemali v jazierku zaberať viac ako polovicu jeho plochy. Orezávaním rastlín vlastne podporujete ich ďalší rast. Rastliny potom vyzerajú lepšie a taktiež z jazierka odčerpávajú viac živín, čo bráni bujneniu nežiadúcich rias.

Jazierkové rastliny zabraňujú rastu rias

jazierkové rastliny

Jazierkové rastliny zabraňujú rastu rias

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *