Discusy (Terčovce) – Chovné formy parametre vody

Discusy (Terčovce) - Chovné formy parametre vody

Discusy (Terčovce) – Chovné formy parametre vody

Prvý úspešný odchov sa podaril v roku 1938 jednému milovníkovi terčovcov počas dlhšej dovolenky. Po svojom návrate našiel asi sto mláďat. V jeho neprítomnosti zostali mláďatá – na rozdiel od predošlých pokusov – pri svojich rodičoch. Nedokázal si túto skutočnosť správne vysvetliť a pravdepodobne sa nikdy nedozvedeli, že sa plod celé týždne živil kožným sekrétom svojich rodičov a že len takto môžu vyrásť (ak nepočítame dnes praktizovaný umelý odchov).

Ešte mnoho rokov panoval názor, že sa rovnako ako u väčšiny rýb musia aj u terčovcov po trení oddeliť rodičia od ikier, aby sa zabránilo kanibalizmu. Prielom nastal až koncom päťdesiatych rokov. Jednému z pionierov v chove terčovcov, DR. EDUARDOVI SCHMIDT-FOCKEMU, sa prvýkrát podarilo odchovať terčovca zeleného a modrého.

Prvné divoké exempláre dostal od HARALDA SCHULTZA a HEIKA BLEHERA.

Odchoval úplne prirodzeným spôsobom farebne najkrajšie terčovce v samostatnej nádrži (bez dnes veľmi rozšíreného centrálneho filtračného zariadenia, kde nebolo nič iné ako jedného až dvoch kusov zákrutichy americkej v hlinenej nádobe, koreň, ohrievač a silný filter s čerpadlom (filter s rašelinou a vatou).

DR. SCHMIDT-FOCKE pre chov cielene vyberal len najlepšie exempláre z rôznych línií (nikdy nie súrodencov). Najskôr ich kŕmil živou potravou (len pre tento účel choval vo vlastnom rybníku žiabronožky soľné aj iné drobné kôrovce, malé a veľké rupice a larvy komárov ‘). V roku 1968 vyvinul v spolupráci s HEIKE BLEHEREMOM doplňujúcu potravu zo šúchaného hovädzieho srdca, mrkvy, špenátu a iných prísad, ktoré sa v podobnej forme predávajú v dnešnej dobé na celom svete.

Pomocou rozmanitej potravy, optimálne mäkkej vody (skoro každý deň sa vymieňala) a po krížení s novo ulovenými, vybranými divokými formami (alfa-rybami) sa podarilo vytvoriť mnoho nových foriem. Terčovce majú podobné nároky na potravu a kvalitu vody (okrem druhu Symphysodon discus). Chovajú sa v skupinách. Aj keď sú vytrvalí, nie sú to žiadne ryby pre začiatočníka.

Vyžadujú akvárium dlhšia ako 120 cm, vyššie ako 50 cm a dosť hlboké na to, aby bolo dosť miesta na plávanie. Vysoké rastliny v pozadí a korene ponúkajúce potrebné útočisko. Dnes sa terčovce rozmnožujú na celom svete a stále vznikajú nové formy s fantastickými názvami.

Odchov sa od osemdesiatych rokov rozdeľujeme do piatich skupín – chovatelia a obdivovatelia ich označujú takto:

Discusy (Terčovce) - Chovné formy parametre vodySymphysodon aequifasciatus – chovná forma “Tyrkys pruhovaný”

Pruhy môžu byť svetlé, tyrkysové, modré alebo briliantové. Prvé exempláre sa vyskytli začiatkom šesťdesiatych rokov. Boli z odchovu “modrého terčovca” z rieky Purus v Brazílii. Po dlhotrvajúcom vývoji (cielený výber špičkových exemplárov) sú na víťaznom ťahu okolo celého sveta. Je to najčastejšia forma odchovu.

Dĺžka: 14-18 cm. Voda: teplota 24-28 ° C; pH 5,8 až 7,5; 1-8 ° dGH. Potrava: živé i mrazené krmivo, hovädzie srdce. Výskyt: len ako chovná forma.

Discusy (Terčovce) - Chovné formy parametre vodySymphysodon aequifasciatus – chovná forma “Tyrkys”.

Telo musí byť sfarbené jednoliate tyrkysovo. Farba sa pohybuje medzi svetlo zelenou až po kobaltovo modrú. Väčšina plošne sfarbených exemplárov má pôvod v dôslednom výbere z kmeňa terčovca zeleného z prítoku riek Japurá a Tefe .

Dĺžka: 15-19 cm. Voda: teplota 24-28 ° C; pH 5,5-7,5; 1-8 ° dGH. Potrava: živé i mrazené krmivo, jemne škrabané hovädzie srdce. Výskyt: ako chovná forma.

Discusy (Terčovce) - Chovné formy parametre vodySymphysodon aequifasciatus – chovná forma Redroyal.

Len veľmi pozvoľnú a cielenou selekciou sa podarilo získať potomstvo, ktoré vykazuje v základnom sfarbení veľký podiel červenej. Kresba je potom vo viac alebo menej svietiacej tyrksovej, modrej alebo zelenej farbe. Mláďatá získajú toto typické sfarbenie až v 7-10 mesiaci. Praví terčovci “Redroyal” pochádzajú z línie S. a. haraldi.

Dĺžka: 12-17 cm. Voda a potrava: ako u iných chovných foriem.

Symphysodon aequifasciatus chovná forma “Terčovec červený”.

Vznikla 1992 v spolupráci BLEHERA a GOBLA (BLEHER chytil východiskový exemplár v rieke Ica a SCHMIDT-FOCKE ich ďalej šľachtil). Dnes sú červené jedne z najžiadanejších (a najdrahších) foriem terčovcov. Na 1. šampionáte terčovcov 1996 v Duisburgu vyhral jeden taký exemplár cenu za najlepší exemplár výstavy (10 000 DEM).

Chovajú sa za rovnakých podmienok ako ostatné chovné formy.

Symphysodon aequifasciatus – hybridy a iné chovné formy.

Hybridy sú naozajstný kríženci (napr. s terčovcom pravým). Pri mnoho chovných formách, ktoré sa medzi akvaristami predávajú alebo vymieňajú, sa už nedá vysledovať pôvod tohto druhu. Farebná paleta hlavné v posledných rokoch v Ázii vyvinutých exemplárov sa zdá byť neobmedzená. Sú to napr. “Ghost” “; Snake Skin”, “Tiger”, “Red Malborough” atď.

Chovajú sa za rovnakých podmienok ako ostatné chovné formy.

Discusy (Terčovce) – Chovné formy parametre vody

Zdroj: “Aquarien-Fishe” Franckh-Kosmos

Discusy (Terčovce) - Chovné formy parametre vody
Medzi najkvalitnejšie krmivá pre discusy patrí Tetra Discus Energy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *