Nákupný košík

Zavolajte nám: +421 910 521 960

GLS Kuriér na adresu: 3,20 €

 

Bezplatná doprava nad 49,90 €

  • Slovenčina
  • Čeština
  • English
  • Deutsch
Discus (Terčovec) - chov divokých foriem v akváriu

Discus (Terčovec) – chov divokých foriem v akváriu

Discus (Terčovec) – chov divokých foriem v akváriu

V roku 1840 opísal HECKEL terčovitú rybu, ktorú objavil Natterer v Brazílii v Rio Ne-gra, ako Symphysodon discus. V roku 1903 pribudol ďalší druh, ktorý Pellegrin pomenoval Symphysodon aequifasciatus. Neskôr boli popísané ešte jeho dva pod druhy, ktoré však neodpovedali základným vedeckým požiadavkám pre pod druhy, a preto neboli uznané. V akvaristike sa ešte dnes hovorí o pod druhoch Haraldi a Axelrodi, keď sa myslí Terčovec modrý alebo Terčovec hnedý. Pri druhu Symphysodon discus bol opísaný neplatný pod druh S. discus willi-schwartzi.

Obidva druhy rodu Symphysodon sa dajú ľahko rozlíšiť. V povodí Rio Negra až k Rio Abacaxi žije terčovec pravý čiže červený má nápadné poznávacie znamenie; široký, opticky takmer vždy silne vystupujúci zvislý pruh, ktorý sa tiahne uprostred tela od chrbta až k bruchu. Naviac má ešte tmavý pruh cez oko a iný na koreni chvosta.

Naproti tomu Symphysodon aequifasciatus je rozšírený od východného Peru až k dolnému toku Amazonky, ale nikdy nie priamo v bielej na sedimenty bohatej – vode Amazonky, ale len v ich vedľajších prítokoch. Má deväť pomerne rovnakých tvarovaných tmavých pruhov, ktoré sú podľa oblasti výskytu viac alebo menej vyvinuté a môžu u niektorých chovných foriem dokonca takmer alebo úplne chýbať. U Symphysodon discus sa dá široký stredný pruh spoznať vždy – prinajmenšom aspoň v náznakoch.

Obidva druhy sa starajú o plod spôsobom, ktorý je v ríši rýb jedinečný. Po trení a vyliahnutí plodu prevezmú rodičia striedavo jeho výživu pomocou kožného sekrétu, a to do tej doby, kým nebude poter schopný sám uloviť voľné plávajúce krmivo. Vo voľnej prírode sa terčovec vyskytuje v biotopoch, kde voda prúdi len málo alebo takmer vôbec. Jazerá musia byť spojené s riekou.

Voda máva tvrdosť pod 1 ° dGH a teplota je medzi 21 a 28 ° C (pri teplote menej ako 21 ° C terčovec uhynie). Cez deň sa zdržiava výlučne pozdĺž 5 až 6 m strmo sa zvažujúcom brehu, medzi potopenými stromami a konármi bez listov. V hĺbke 3 až 5 metrov žije skupina 100-1000 terčovcov, strážená vodcovským jedincom, alfa-rybou. Táto vodcovská ryba chráni skupinu pred dravcami tým, že svojou veľmi výraznou kresbou okamžité odvádza pozornosť každého dravca, zatiaľ čo si skupina nájde nové útočisko. Alfa-ryba je tak rýchla, že ju sotva nejaký dravec dostihne. Len zriedka ju chytí nejaký rybár.

Discus (Terčovec) - chov divokých foriem v akváriuSymphysodon discus (terčovec pravý alebo červený).

Aklimatizácia a chov sú zvlášť obtiažne. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v pomeroch, ktoré ležia v oblasti extrémnych hodnôt. Vada je takmer sterilná, a preto je aj ponuka potravy veľmi nízka. Pretože im chýba živočíšny zdroj výživy, musí sa terčovec pravý živiť hlavné vegetariánskym spôsobom. Vyžaduje veľké, vysoké akvárium.

Dĺžka: až približne 18 cm. Voda: teplota 22 až 27 ° C; pH 4,0-6,8; tvrdosť 1-4 ° dGH. Potrava: prevažne rastlinná potrava, navyše živé krmivo. Výskyt: Brazília; stredný a dolný tok Rio Negra a jeho prítoky.

Symphysodon aequifasciatus (terčovec zelený).

Proces aklimatizácie a starostlivosť o neho sú jednoduchšie. Nežije v prírode za tak extrémnych podmienok ako terčovec pravý. Vyžaduje veľké akvárium s dostatočným priestorom na plávanie, dosť koreňov, piesočnaté dno a zasadenie rastlín v pozadí. Všetky samičky terčovca lepia ikry na vopred vyčistený zvislý podklad.

Dĺžka: až 19 cm. Voda: teplota 24-28 ° C; pH 5,5-7,5; 1-8 ° dGH. Potrava: živé krmivo, hlavne zo začiatku; jemne strúhané hovädzie srdce, aj granulát. Výskyt: stredný tok Amazonky.

Symphysodon aequifasciatus “Haraldi” (terčovec modrý).

Aj s touto divokou formou sú problémy s aklimatizáciou a so zložením vody. Vyžaduje veľké akvárium s minimálnymi hodnotami 150x50x50 cm, s veľkým priestorom na plávanie a s koreňmi. Vytierajú sa na nechránený substrát; znášky ikier prilepujú na steny akvária, konáre alebo iné ploché predmety. Plod sa vyliahne po 5 až 7 dňoch. Najžiadanejšie je sfarbenie Royal blue.

Dĺžka: až 20 cm. voda: teplota 24-28 ° C; pH 5,8- 7,5; 1-8 ° dGH. Potrava: živé krmivo, hlavne zo začiatku; strúhané hovädzie srdce, aj suché krmivo. Výskyt: Brazília, riečny systém Purus-Manacapuru -Urubu-Trombetas.

Discus (Terčovec) - chov divokých foriem v akváriu

Symphysodon aequifasciatus “Axelrodi” (terčovec hnedý).

Odchov tohto nejznámejšieho terčovca sa podaril v roku 1938; chová sa nejdlhšie zo všetkých. Potrebuje ako každý terčovec pravidelný prísun čerstvej vody. Akvárium zariaďte tak, ako je uvedené pri ostatných terčovcoch. Dnes je nejpopulárnejšia forma Alenquer a jeho čistý odchov, najvzácnejší je .Rio Ica. V súčastnosti sa módny trend prikláňa k červenej farbe.

Dĺžka: až 18 cm, Voda: teplota 24-28 ° C; pH 5,8-7,6; 1-10 ° dGH. Potrava rozmanité živé i suché krmivo, mrazené krmivo. Výskyt: Brazília, dolný tok Amazonky a Rio Ica.

  Discus (Terčovec) – chov divokých foriem v akváriu                                          

Zdroj: “Aquarien-Fishe” Franckh-Kosmos

Discus (Terčovec) - chov divokých foriem v akváriu
Medzi najkvalitnejšie krmivá pre discusy patrí Tetra Discus Energy
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa