Axolotl mexický – Ambystoma mexicanum (obojživelník)

  Axolotl mexický - Ambystoma mexicanum (obojživelník)

  Axolotl mexický – Ambystoma mexicanum (obojživelník)

  • Rozšírenie: jazero v Mexico City.
  • Biotop: Voda.
  • Systematika: Čeleď axolotlovití (Ambystomatidae).
  • Veľkosť: dĺžka hlavy a tela 14 cm, celkom 30 cm. Chov Len vo vode. Terárium pre pár 80 x 40 x 40 cm (dĺžka x šírka x výška). Teplota vody 18-25 ° C, dlhšie teploty cez 25 ° C ťažko znáša.
  • Potrava: Drobné kôrovce, malé dážďovky, ryby, kŕmenie pre akváriové ryby.
  • Rozmnožovanie: Pohlavne dospieva v 10-15 mesiacoch, samica kladie na vodné rastliny 100-800 vajíčok, samec odkladá spermatofor.
  • Zvláštnosti: CITES 11 (B), registrácia nie

  Opis

  Axolotl mexický je typickým zástupcom obojživelníkov, u ktorých sa prejavuje tzv. Neotenie . Vo voľnej prírode si totiž zachováva larválne štádium ( pulec ), v ktorom je schopný sa rozmnožovať Metamorfózy možno umelo vyvolať v zajatí, v prírode k nej dochádza len veľmi zriedkavo. Larva Axolotla dosahuje dĺžku až 35 cm, má tmavé sfarbenie, širokú hlavu, po stranách vyčnievajúce kríčkovité žiabre. Na chvoste je viditeľný kožný lem. Predné končatiny majú štyri a zadné päť prstov. Má veľkú schopnosť regenerácie.

  Život 

  V zajatí sa Axolotl dožíva až 25 rokov. Pohlavnej dospelosti v larválnom štádiu dosahuje medzi 18. a 24. mesiacom života. V období rozmnožovania samec vypúšťa spermatofor, ktorý následne samička nasaje do svojej kloaky. Po vnútornom oplodnení samička kladie vajíčka na vodné rastliny alebo iné vhodné podložia. Axolotl je mäsožravý. V mladosti žerie nitenky, larvy pakomárov a podobné drobné živočíchy, v dospelosti prijíma aj dážďovky, drobné rybky, mláďatá myší aj prúžky chudého mäsa. Vhodné je kŕmiť pinzetou, aby mal chovateľ prehľad, koľko toho ktorý Axolotl zožerie.

  Axolotl mexický – Ambystoma mexicanum (obojživelník)

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *