Nákupný košík
Ako odstrániť slimáky z akvária

Ako odstrániť slimáky z akvária

Ako odstrániť slimáky z akvária

Ak máte vo svojej nádrži premnožené slimáky, ktoré sa vám vymkli spod kontroly, pokračujte v čítaní ! Veľké množstvo slimákov môže nielen spôsobiť, že údržba vysadeného akvária bude viac stresujúca, ale môže sa zdať, že na každom mieste akvária, na ktoré sa pozriete, sú slimáky ! Nenechajte sa odradiť – toto premnoženie je bežným javom.

  • Poznámka: Aj keď veľké množstvo slimákov môže byť nevzhľadné, je mylná predstava, že akvarijné slimáky sú skutočnými škodcami“. Nerobte si starosti s tým, že sem-tam uvidíte pár. Sú celkom užitočné pre ekosystém vášho vysadeného akvária a ich populáciu je možné riadiť správnymi postupmi

Je čas naučiť sa, ako sa odstrániť slimáky z akvária, ktoré sa premnožili a spôsobujú vám bolesti hlavy. Tento článok sa bude zaoberat‘ niekoľkými spôsobmi kontroly a znižovania populácie slimákov vo vašej vysadenej nádrži.
Existujú tri hlavné spôsoby riadenia množstva slimákov vo vašom akváriu: 1. prevencia, 2. redukcia a 3. odstránenie . Každá z týchto metód má viac postupov, pomocou ktorých je možné dosiahnuť zníženie počtu slimákov, ktoré máte.

1. Prevencia

Najlepším spôsobom, ako kontrolovať zamorenie v akváriu, je zabrániť tomu, aby ste ich doniesli do vašich nádrží. Ak je už neskoro, môžeme sa aspoň zastaviť v pridávaní ďalších do akvária.

Vstupujú do našich akvárií pridávaním vecí, ktoré sme umiestnili do nádrže. Akvarijné slimáky tiež kladú vajíčka, ktoré je v akváriu zvyčajne ťažké spozorovať. Napríklad, ak dostanete ozdobu od priateľa, ktorý má v akváriu slimáky, môže slimáka a ich vajíčka doručiť do vašej nádrže. Hlavnou vecou, ktorú si radi dávajú, sú akvarijné rastliny.
Tu sú dve stratégie, ktoré môžete implementovať, aby ste zabránili slimákom vo vstupe do akvária:

Umiestnenie rastlín do karantény

Stručne povedané, tieto slimáky sú prirodzenou súčasťou životného prostredia a do istej miery nevyhnutné pri zaobchádzaní so živými vodnými rastlinami.

Keď dostanete do svojej nádrže nové rastliny, mali by ste ich sterilizovať ponorení napr. v (bielidle, peroxide vodíka). Tento ponor zabije všetky slimáky a ich vajcia. Mal by tiež vyčistiť rastliny od akýchkoľvek rias, chorôb alebo parazitov. Po sterilizácii ich vložte do nádoby s vodou a uistite sa, že budú mat‘ dobrý zdroj svetla, aby mohli ďalej rásť. Rastliny pozorujte asi 3 dni, aby ste nevideli žiadne slimáky.

Kúpou rastlín In Vitro

Rastliny in-vitro sa vytvárajú v sterilizovaných laboratóriách a od začiatku sa úplne sterilizujú. Zaručene sú 100% bez škodcov, rias a pesticídov ! Ak chcete hrať na istotu a nechcete, aby boli vaše rastliny v karanténe, pozrite sa na rastliny In Vitro.

2. Redukcia

Z hľadiska redukcie mám na mysli kontrolu populácie vodných slimákov. Najlepší spôsob, je znížiť množstvo dostupného jedla pre slimákov v akváriu, aby bolo čo najnižšie. Ich populácia môže rásť, iba ak bude mat‘ dostatok potravy na udržanie seba a ich potomkov. Tu sú dva spôsoby, ako znížiť ich počet:

Vyvarujte sa prekrmovaniu

Prekrmovanie rýb je dosť bežné. K jedlu sa zvyčajne dostanú iba rýchlejšie ryby, tie pomalšie menej, takže veľa nadšencov bude kŕmiť navyše, aby zabezpečil, že každý bude mať plné brucho.

Aj keď sú slimáky mrchožrúti, zožerú akékoľvek zvyšky jedál pre ryby, ktoré nájdu, prekrmovanie pomôže ich populácii rýchlo rásť. Ak sa obávate, že nie všetky ryby prijímajú dostatok potravy, nezabudnite, že ryby v skutočnosti nemusia toľko jesť. Dospelé ryby môžu vydržať aj niekoľko dní bez jedla a stále sa im darí.

Držte krok s čistotou akvária

Slimáky sú detritivores, čo znamená, že jedia rozpadajúce sa organické látky, ako sú hnijúce rastliny alebo odpad z rýb. Môžu sa tiež občerstviť na niektorých mäkkých riasach. Pretože to sú pre nich všetky zdroje potravy, môžeme ich počet znížiť udržaním čistoty našich akváriách.

Počas údržby nezabudnite z podkladu odstrániť všetky odumierajúce listy a štrk. Zoškriabte všetky riasy, ktoré uvidíte na stenách nádrže, a odstráňte z nich všetky riasy, ktoré môžete spozorovať na kameňoch alebo dreve v akváriu. Ak to urobíte, bude nádrž vyzerať krajšie a populácia slimákov bude okamžite menšia.

3. Odstránenie

Ak zlyhajú iné možnosti, je potrebné vykonať fyzické odstránenie týchto škodcov. Tu sú dve cesty, ktoré môžete podniknúť pri vyberaní slimákov z nádrže:

Ručné odstránenie / pasce na slimáky

Ak ste ešte stále v počiatočných štádiách napadnutia slimákmi, môžete skúsiť rukami odstrániť každého slimáka, ktorého uvidíte. Je možné ich všetky odstrániť a zabrániť im v reprodukcii, ak sa odchytia.

To však zvyčajne neplatí, pretože sa môžu rýchlo množiť a ľahko sa schovať v nádrži. Ak je populácia škodcov mimo kontroly, vyskúšajte pasce na slimáky, alebo si vyrobte vlastnú za zlomkovú cenu.

Napríklad použite kúsok rímskeho šalátu (uistite sa, že je čistý a bezpečný do akvária) na dno nádrže. Počkajte asi hodinu, kým slimáky vyjdú a začnú na ňom hodovať. Len čo ich je veľké množstvo, šalát jednoducho zdvihnite z vody a zlikvidujte.

Prirodzené dravce

Neexistuje žiadna lepšia pracovná sila ako bezplatná pracovná sila ! Za správnych podmienok môžete na odstránenie týchto škodcov z nádrže použiť určité druhy slimákov, ktoré jedia iné slimáky. S týmito slimákmi však budte opatrní, pretože by sa to mohlo skončiť premnožením atentátnych slimákov !

Predtým, ako sa priblížite k tejto metóde využívania prírodných predátorov, urobte si prieskum, ktoré ryby si myslíte, že pridáte do svojej nádrže k vaším rybám ! Niektoré z týchto druhov, ktoré jedia slimáky, môžu byt‘ agresívne alebo môžu narásť viac, ako by ste čakali.

Aj keď sú slimáky neškodné, môžu pôsobiť nie príliš esteticky pre oči, ak ich je v nádrži príliš veľa. Nech vám tieto informácie pomôžu pri znižovaní ich počtu !

Ako odstrániť slimáky z akvária

Pridaj komentár
Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa