Nákupný košík
Ako môže UV lampa prospieť vášmu akváriu

Ako môže UV lampa prospieť vášmu akváriu

Ako môže UV lampa prospieť vášmu akváriu

Dva z najväčších problémov, ktorým bude majiteľ akvária čeliť, sú choroby rýb a obťažujúce riasy. Čokoľvek, čo pomáha znižovať alebo predchádzať obom, je vítaným doplnkom do akváriovej skrinky a akváriový UV lampa to dokáže.

UV je skratka pre ultrafialové žiarenie a špeciálna UV žiarivka vyžaruje svetlo s dĺžkou 254 nanometrov. Táto vlnová dĺžka svetla poškodzuje naše oči. (Preto je UV žiarivka bezpečne ukrytá vo vnútri UV tela). Svetlo poškodzuje malé formy života vrátane baktérií, vírusov, rias a parazitov.

Prechodom akváriovej vody blízko UV žiarovky sú organizmy poškodené alebo zabité UV lúčmi. To vedie k akváriovej vode so zníženým množstvom voľne plávajúcich rias a patogénov chorôb.

Čo potrebuješ k uv lampe?

UV lampa pozostáva z UV žiarivky, predradníka a napájacieho zdroja. Aby fungovali, musíte si buď kúpiť vnútorný filter so vstavaným UV, alebo použiť napájaciu hlavu, čerpadlo alebo externý filter na pripojenie k hadiciam jednotky a pumpovať akváriovú vodu cez jednotku.

Ideálny je externý napájací filter, ktorý tiež predfiltruje vodu od fyzických nečistôt, čo umožní lepšie prenikanie UV žiarenia. UV možno umiestniť na výstupnú hadicu externého filtra a skryť ho v skrinke akvária.

Výber uv lampy

Väčšina UV sterilizátorov má buď objem akvária, alebo maximálny odporúčaný prietok uvedený na obale. Kontaktný čas je absolútne kľúčový pre účinnú sterilizáciu. Čím pomalší prúd vody cez jednotku, tým viac času strávia patogény vystavením škodlivému UV žiareniu a tým bude účinnejšia.

Nemôžete mať príliš veľa UV žiarenia, ale môžete mať príliš veľký prietok vody cez UV zariadenie. Vyberte jednotku, ktorá sa vyrovná s prietokom z vášho čerpadla alebo filtra, alebo znížte prietok filtra. Pri veľkých systémoch alebo výkonných čerpadlách môžete namontovať viacero UV jednotiek, aby sa zvýšil čas kontaktu.

Môžete použiť obtok alebo dokonca malé samostatné čerpadlo, aby sa zabezpečil pomalý prietok cez jednotku.

UV lampa výmena žiarovky

Výkon UV žiaroviek rýchlo klesá, preto by sa ideálne mali meniť každých 6 až 12 mesiacov. S UV žiarovkami zaobchádzajte opatrne, aby ste ich nerozbili. Žiarivka je vo vnútri ďalšej sklenenej trubice nazývanej kremeň. Sklenená trubica musí byť čistá a bez vodného kameňa. Vtedy môže UV svetlo preniknúť cez sklenenú trubicu a ovplyvniť vodu.

Vyčistite alebo vymeňte sklenenú trubicu súčasne s výmenou UV žiarovky a skontrolujte aj O krúžky a tesnenia. Používajte rukavice, aby ste zabránili vzniku mastných odtlačkov prstov na žiarovke alebo sklenenej trubici.

Ako môže UV lampa prospieť vášmu akváriu

Pridaj komentár
Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa