Nákupný košík
Ako liečiť akvariové ryby - príručka pre začiatočníkov

Ako liečiť akvariové ryby – príručka pre začiatočníkov

Ako liečiť akvariové ryby – príručka pre začiatočníkov

Kľúčom k zvládaniu chorôb v akváriu je pozorovanie rýb. Sledujte svoje ryby každý deň, no zároveň hľadajte známky zlého zdravia a choroby.

Plávajú tam, kde obvykle, alebo ležia nehybne na dne alebo visia tesne pod hladinou, keď sú zvyčajne aktívne v strednej vode? Majú plutvy vzpriamené a bez bieleho povlaku a erózie? A či ich telo nemá hlien, biele fľaky či červené vredy? Ak vykazujú niektorý z vyššie uvedených príznakov, vaša ryba môže mať ochorenie. 

Najprv otestujte

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, ak vaše ryby nevyzerajú obvyklé správne, je otestovať vodu na pH, amoniak, dusitany a dusičnany. Zlá kvalita vody je najväčším zabijakom akváriových rýb, takže ak vaša testovacia súprava odhalí niečo nad 0,0 ppm pre amoniak alebo dusitany, je to najpravdepodobnejšia príčina ich zlého zdravia. Najprv upravte kvalitu vody a môže sa ich stav zlepšiť, ale môže sa u nich vyvinúť sekundárna infekcia zo stresu spôsobeného životom v chudobnej vode. 

Diagnostikujte

Ak je voda dobrá, musíte vedieť, akú chorobu má ryba, aby ste ju mohli liečiť správnym liekom. Na rozdiel od prípadov, keď je vaša mačka alebo pes chorý, choré ryby nevezmete k veterinárovi a nepredpíše im medicínu. Niektoré choroby sa dajú celkom ľahko diagnostikovať, ako napríklad Krupička alebo Rozpad plutiev. Mnohé parazity sú voľným okom neviditeľné, takže je ťažké ich diagnostikovať len na základe vzhľadu alebo symptómov, a práve oni sú často liečení príliš neskoro. 

Zaobchádzať

Po diagnostikovaní problému ošetrite celé akvárium správnymi liekmi. Musíte poznať objem akvária, preto vynásobte dĺžku šírkou výškou v cm a potom vydeľte 1000, aby ste dostali maximálny objem akvária v litroch. Nechajte bežať filtre a vzduchové kamene (dodatočné prevzdušňovanie pomáha chorým rybám). Potrebujete odstrániť uhlík, ktorý absorbuje lieky, a vypnite UV sterilizátory, ktoré lieky zase rozkladajú. Rovnako ako liek od lekára, používajte podľa pokynov a počas odporúčaného trvania. Niektorým parazitom môže trvať účinný boj sedem dní alebo dlhšie. 

Ak potrebujete počas liečby vymeniť vodu, pridajte ekvivalentné množstvo lieku do vody, ktorú vymieňate, aby sa liek v hlavnej nádrži udržal na správnej úrovni. 

Nastavenie karanténnej nádrže

Náhradné akvárium je vždy dobrým nápadom. Dá sa použiť ako karanténna nádrž na držanie rýb pred vstupom do hlavnej nádrže, ale v prípade potreby aj ako karanténna nádrž. Karanténne nádrže majú byť holé, okrem zrelého filtra, ohrievača, teplomera a miesta, kde sa môžu ryby schovať, napríklad kvetináč. Ryby môžu byť odstránené z hlavnej nádrže a liečené v nemocničnej nádrži na špecifické ochorenia. Potrebujete vždy liečiť aj hlavnú nádrž, pretože parazity môžu byť v štrku a na iných rybách, ale neprejavujú sa. 

Vždy používajte lieky podľa pokynov výrobcu v návode na použitie. 

Ako liečiť akvariové ryby – príručka pre začiatočníkov

Pridaj komentár
Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa