Ako lacno a jednoducho založiť morské akvárium
O MORSKÝCH AKVÁRIÁCH
Vaše prvé rozhodnutie je, či chcete útesové alebo čisto akvárium iba s rybami. Útesové akvárium, určené pre bezstavovce (koraly, sasanky a kôrovce) a morské ryby. Akvárium pre morské ryby, primárne určené pre ryby so skromnou dekoráciou.
VYBAVENIE (Ako lacno a jednoducho založiť morské akvárium)
Budete potrebovať šesť kusov vybavenia:
- Akvárium. Väčšie akvárium vám umožní mať väčší počet rýb a rozmanitú škálu bezstavovcov. Tiež stabilizuje chemizmus vody vďaka väčšiemu objemu vody.
- Ohrievač. Tropické útesové akváriá vyžadujú stálu teplotu vody 24º až 26ºC. Kolísavá teplota vody stresuje ryby a bezstavovce. Vysoko kvalitné ohrievače akvárií minimalizujú teplotné výkyvy vody. Požadovaný výkon ohrievača sa bude líšiť v závislosti od veľkosti vášho akvária.
- Filter. Akváriové filtre odstraňujú suspendované nečistoty a škodlivé znečistenie a zároveň pridávajú do vody kyslík. Čím väčší je filter, tým menej často budete musieť vykonávať údržbu, hoci väčšina (VŠETKY) potrebuje údržbu každé 2-4 týždne. Vyberte filter, ktorý má dobrý prietok a veľkú plochu na uloženie filtračného média.
- Proteínový skimmer. Proteínový skimmer zlepšuje kvalitu vody tým, že odstraňuje organické zlúčeniny a baktérie ich rozkladajú. Uistite sa, že ste si kúpili skimmer správnej veľkosti pre vaše akvárium.
- Osvetlenie. Osvetlenie v útesovom akváriu je nevyhnutné. V prírode rastú útesy od slnečného žiarenia. Vyberte svetlo so silným osvetlením a časovačom a nechajte svetlá zapnuté 8-12 hodín denne.
- UV osvetlenie. Táto zložka na sterilizáciu vody je prospešná pre úspech a chov morských rýb.
ČO EŠTE POTREBUJEM?
- Deionizačný/osmózny filter. Prostredie útesu je citlivé aj na tie najmenšie toxíny, ktoré sa v ňom môžu nachádzať (voda z vodovodu). Nechajte všetku vodu z vodovodu prejsť cez tento filter, aby ste odstránili toxíny predtým, ako do akvária pridáte vodu.
- Hustomer. Voda z vodovodu nebude mať správny obsah soli, mikroživín a pH ako slaná morská voda. Kúpte si hustomer na meranie hladiny soli v akvárijnej vode. Požadovaná hladina soli
pre morské akvárium je 1,020 až 1,025. Syntetické morské soli sú ľahko dostupné a ľahko sa miešajú. - Súprava na testovanie pH. Väčšine koralov sa darí pri pH 8,2 a hladine vápnika 400 ppm. Okrem súpravy na testovanie pH nezabudnite kúpiť produkty, ktoré pomôžu nastaviť správne pH a živiny potrebné pre útes v morskom akváriu.
- Žive skaly. Keď je vaša nádrž pripravená, prvý materiál, ktorý budete potrebovať, je „živá skala“. V skutočnosti to nie je živá skala, ale skala, v ktorej žije veľa tvorov. Živá skala pomáha nastoliť prirodzenú rovnováhu a zvládnuť plnú nádrž bezstavovcov a rýb. Ale dá sa to aj bez nej za pomoci umelých skál určených na tento účel.
ZRIADENIE BIOLOGICKEJ FILTRÁCIE
Biologická filtrácia je jednoducho pôsobenie prospešných baktérií v akváriu, ktoré konzumujú rybí odpad. Všetky zvieratá vypúšťajú odpad do vody v akváriu. Tento odpad sa môže nahromadiť, najmä počas prvých týždňov od spustenia nového akvária. Našťastie prospešné baktérie premieňajú odpad na neškodné dusičnany. Táto baktéria si vyžaduje čas na rozvoj. Ak sa naraz pridá príliš veľa rýb alebo príliš veľa jedla, hladina amoniaku a dusitanov môže dosiahnuť jedovatú úroveň. Na spustenie procesu vám odporúčame pridať do akvária prospešné baktérie.
Hladiny amoniaku a dusitanov by sa mali počas prvých týždňov testovať dvakrát týždenne. Úrovne budú stúpať a klesať podľa toho ako sa biologický filter vyvíja. Ako biologický filter rastie, premení amoniak na dusitany a potom na dusičnany. Po vytvorení biologického filtra zostanú hladiny amoniaku a dusitanov na nule.
Trvá to asi štyri týždne aby sa vytvoril biologický filter. Niekoľko dní po pridaní rýb do akvária sa voda môže zakaliť. Toto je normálne. Za pár dní zákal zmizne, keď sa akvárium usadí. Hneď ako sa zavedie biologický filter, je možné pridať viac rýb a bezstavovcov. Pridajte iba jednu alebo dve za týždeň, odkedy sa biologický filter bude musieť rozmnožiť, aby spotreboval ďalší rybí odpad.
PRIDÁVANIE ZVIERAT DO VÁŠHO MORSKÉHO AKVÁRIA
Pridajte len niekoľko zvierat, kým sa nevytvorí prirodzená rovnováha nádrže.
Vždy, keď sa s rybami manipuluje v sieti, ich ochranný slizový plášť sa zotrie. Pri pridávaní rýb do akejkoľvek nádrže, nezabudnite pridať vodný kondicionér, ktorý pomôže zmierniť stres. Najlepší spôsob, ako pridať novú rybu, je nechať plávať neotvorený vak s rybami v akváriu, kým sa teplota vody vo vrecku nezhoduje s teplotou akvária (asi 15-20 minúty). Potom otvorte vrecko a pridajte vodu po kvapkaní alebo pohároch každých 5 minút po dobu jednej hodiny a potom jemne pustite ryby. Voda vo vrecku môže obsahovať rybí odpad (amoniak), preto sa snažte vyhnúť pridávaniu vody z vrecúška do morského akvária.
SPRÁVNE KRMENIE
Mnohé koraly sú fotosyntetické a majú jedinečné požiadavky v závislosti od druhu, ako je osvetlenie a
mikroživiny. Pridanie vápnika, jódu a horčíka je pre niektoré koraly nevyhnutné. Použite ľahko dostupné
produkty na trhu, ktoré pridávajú základné mikroživiny, ktoré vaše koraly potrebujú, aby prosperovali.
Najlepšie je kŕmiť svoje morské ryby iba potravou, ktorú môžu zjesť. Ak jedlo leží na dne akvária, ryby boli prekŕmené. Prekrmovanie podporuje hromadenie odpadu z rýb (amoniaku) na škodlivú úroveň ktorá je jednou z hlavných príčin úhynu rýb.
ČISTENIE VÁŠHO AKVÁRIA
Špinavé akvária sú pre ryby nezdravé. Ak chcete pomôcť udržať riasy pod kontrolou, vyberte ryby a slimáky, ktoré uprednostňujú riasy ako ich primárnym zdrojom potravy. Ak chcete udržať akvárium čisté a bezpečné, postupujte podľa týchto krokov údržby:
Týždenne: Otestujte hodnoty pH, amoniaku, dusitanov a soli. Pravidelné testovanie vody – jediný spôsob, ako monitorovať kvalitu vody v akváriu. Úroveň pH sa môže časom meniť a vyžaduje si úpravu. Amoniak a dusitany by mali byť vždy nulové
Mesačne: Vyčistite filter a pridajte nové aktívne uhlie. Vymeňte asi 20% vody. Čiastočnou výmenou vody
odstrániť prebytočné znečisťujúce látky a živiny podporujúce riasy. Najjednoduchší spôsob, ako vykonať čiastočnú výmenu vody, je odkalovačom. Odkalovače odstraňujú nečistoty zo substrátu a zároveň odstraňujú nežiaduce znečisťujúce látky z morského akvária. Pri pridávaní novej vody nezabudnite použiť kondicionér vody, pridajte správne množstvo soli obnovte správnu hladinu soli a pred pridaním do akvária otestujte hladinu pH. Vyčistite vnútro akvárium so škrabkou na riasy.
Ako lacno a jednoducho založiť morské akvárium