Nákupný košík

Zavolajte nám: +421 910 521 960

GLS Kuriér na adresu: 3,20 €

 

Bezplatná doprava nad 49,90 €

Aké je najlepšie svetlo pre rastliny do akvária ?

Aké je najlepšie svetlo pre rastliny do akvária ?

Aké je najlepšie svetlo pre rastliny do akvária ?

Akváriové rastliny potrebujú osvetlenie so správnym spektrom, ak majú byť zdravé a správne rásť. To sa môže mierne líšiť od svetiel dodávaných vo vašom akvarijnom sete. Veľa vlastníkov akvárií a aquascaperov vymieňa svoje svetlá za tie, ktoré majú špecializované spektrum.

Farba svetla sa meria v niečom, čo sa nazýva Kelvin. Väčšina svetiel rastlín má stupeň Kelvina medzi 6500 a 9000, pričom 6500K má žltší odtieň a 9000K má belší odtieň. Rastliny majú radi červené svetlo asi až do 3000K, akvárium však potom nevyzerá veľmi esteticky. Väčšina pestovateľov rastlín používa buď jednu lampu, alebo niekoľko lámp s RGB (červená, zelená, modrá). Spektrum slúži na zvýšenie rastu rastlín a zvýraznenie červenej farby rýb a rastlín pre ľudské oko. 

Pestovatelia rastlín majú tendenciu používať na rast rastlín buď žiarivky alebo LED. Žiarivka sa používa už desaťročia a ak poskytnete trubice rastlinného spektra a ich dostatok pre hĺbku nádrže, rast rastliny by sa mal posilniť. Reflektory sa používajú na zvýšenie svetelného výkonu dna akvária. T5 trubice sú z nich najdostupnejšie. Prostredníctvom kombinácie je možné dosiahnuť najlepší celkový vzhľad farieb. (prirodzeného denného svetla a studenej bielej farby).

LED lampy máme dostupné aj vo forme trubíc, ktoré napodobňujú svetlo a hodia sa do objímok T5. Dostupné ich máme v niekoľkých spektrách na podporu rastu rastlín. Poskytujú čistý, biely vzhľad alebo zvýraznenie farieb. Ak sa rozhodnete pre nádrž s otvorenou hornou časťou, na okraj nádrže môžete namontovať vysoko výkonné LED diódy. Poskytujú veľmi jasné svetlo pre rastliny, ktoré to vyžadujú.

Mnohé používajú chladenie ventilátorom (takže ich nehádžte do vody), ale majú výhodu ovládania pomocou aplikácie pre nastavenie farby, jasu a trvania osvetlenia. To umožňuje dokonalú rovnováhu spektra a môže dokonca stmavnúť a rozsvietiť, aby simuloval úsvit a súmrak. 

Hnojte svoje rastliny do akvária pre lepší rast

Zdravý rast vodných rastlín však nie je len o svetle, pretože rastliny potrebujú na svoj rast aj živiny. Ak zvýšite osvetlenie vo vašej vysadenej nádrži, ale nezvýšite množstvo živín, vaše rastliny môžu zoslabnúť a podľahnúť riasam, ktoré majú tiež radi jasné svetlo. Nie všetky rastliny vyžadujú jasné svetlo, pretože Anubias zo západnej Afriky prirodzene obývajú tienené lesy. 

A ak chcete maximálny rast rastlín, doplňte trojuholník svetla a živín pomocou oxidu uhličitého, ktorý rastliny používajú na stavbu svojich štruktúr. Použite kombináciu správneho osvetlenia, hnojivá a CO2 pre maximálny rast rastlín vo vašom akváriu. 

Aké je najlepšie svetlo pre rastliny do akvária ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Doprava zadarmo

Pri objednávkach nad 49,90€

Vrátenie tovaru do 20 dní

20 dní záruka vrátenia peňazí

Medzinárodná záruka

Ponúkaná v krajinách EU

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa