Agama trpasličia – Pogona henrylawsoni (neznášanlivé správanie)

Agama trpasličia - Pogona henrylawsoni (neznášanlivé správanie)

Agama trpasličia – Pogona henrylawsoni (neznášanlivé správanie)

Rozšírenie: Stredný Queensland (Austrália).
Biotop: Extrémne suché oblasti, zdržiava sa v prasklinách v krajine.
Systematika: Čeľaď agamovité (Agamidae)
Veľkosť: Dĺžka tela 13 cm, s chvostom 30 cm.
Chov: Veľké a členité terárium – zvieratá sa totiž často správajú neznášanlivo. Pre pár 120 x 6o x 6o cm (dĺžka x šírka x výška), teplota 26-32 ° C, nočný pokles; vyhrievacie miesta, chladnejšie zóny. Žije takmer výhradne na zemi. Veľa svetla, pravidelné UV žiareniu. 2-3 mesačné zimovanie pôsobí priaznivo na rozmnožovanie.
Potrava: Hmyz, lúčna tráva, ovocie.
Rozmnožovanie: Vývoz z Austrálie je zakázaný. Rozmnožovanie v ľudskej starostlivosti je ťažšie než u agamy fúzatej, pretože zvieratá sa k sebe často správajú agresívne. Menej vajec v znáške než Agama fúzatá.
Zvláštnosti: Menšia farebná variabilita, najčastejšie chovaná forma je červené nohy a boky. CITES nie, registrácia nie.

Životnosť P. henrylawsoni je šesť až osem rokov a jej prírodné prostredie je horúce, suché a skalnaté, ktoré je potrebné v zajatí napodobniť. Je to sociálny druh a pod dohľadom s ním môžu manipulovať deti, ale neradi sa obracajú hore nohami a ak budú, budete mať problémy. Väčšina jedincov mimo Austrálie v zajatí sú potomkovia nelegálne vyvezených v osemdesiatych rokoch. Všeobecne sa používa ako náhrada za Pogona vitticeps , najbežnejšieho druhu chovaného v zajatí. Jediným problémom je malý súbor génov v zajatých populáciách, ktorý nie je možné doplniť divo žijúcimi jedincami z Austrálie.

Agama trpasličia – Pogona henrylawsoni (neznášanlivé správanie)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *